Lauko biuras, įgyvendindamas projektą „AUGU“, kuris finansuojamas Mažeikių rajono savivaldybės, vykdė miesto ir rajono gyventojų apklausą dėl regione egzistuojančių aplinkosaugos problemų. Viena iš daugiausiai dėmesio sulaukusių temų buvo „Šiukšlių rūšiavimas Mažeikių rajone“.

Mažeikių ne pelno organizacijai Lauko biuras teko pabendrauti su įvairiais žmonėmis ir įstaigomis, kurios tiesiogiai susijusios su atliekų perdirbimu ir mūsų visų aplinkos tvarkymu. Buvo labai malonu sulaukti žmonių užklausų, kuriose jie dalijosi savo patirtimi ir klausimais – už visą tai labai ačiū. Puikiai suprantame, jog šia tema galima diskutuoti ištisas dienas ir persikelti į įvairias dimensijas, bet šiam kartui tik truputį prisiliesime prie kelių niuansų ir pamėginsime atsakyti į kelis aktualius klausimus. Tikime, kad apie atliekų perdirbimą ir aplinkos švarinimą dar kalbėsime ne kartą.

Na o šiam kartui dalinamės su tavimi, Mažeikiuose atliekas tvarkančios įmonės, UAB „Ecoservice“ komentarais apie mūsų kelis užduotus jiems klausimus.

Kokios dažniausiai daromos žmonių klaidos rūšiuojant šiukšles ir kaip to išvengti?

Rūšiuojant, svarbu identifikuoti – tai produktas ar pakuotė. Žmonės neretai maišo pakuotes ir gaminius ar produktus. Gaminys – daiktas, kuriuo naudojamės. Pakuotė – tai, į ką jis buvo supakuotas, nesvarbu, tai maisto produktas, buitinė chemija, kosmetikos gaminys – visos pakuotės keliauja į pakuočių konteinerius. Išimtis viena – į plastiko konteinerius galima mesti knygas, laikraščius, žurnalus, nes popierius nesunkiai perdirbamas.

Nors dar ne ant visų pakuočių rūšiavimo konteinerių pakeisti užrašai „plastmasė“, vis dažniau ant konteinerių klijuojami informaciniai lipdukai, kuriuose nurodyta, ką galima ir ką draudžiama mesti. Šia informacija ir reikėtų vadovautis.

Stiklo konteineriuose pastebime keramikos dirbinių, veidrodžių, lempučių, langinio ar automobilinio stiklo. Keramikos priemaišos ypač kenkia naujų stiklo gaminių kokybei, kuomet iš perdirbto stiklo gaminami nauji gaminiai. Skaičiuojame, kad netinkamų atliekų dalis stiklo konteineriuose yra 5%, kitų pakuočių – 30%

Plastiko konteinerio netinkamų atliekų sudėtis platesnė – nuo mišrių komunalinių atliekų, plastikinių žaislų iki statybinių atliekų, tokių kaip plastikinės dailylentės.

Mitas ar realybė: „atvažiamo šiukšlių surinkimo sunkvežimis ir sukratė išrūšiuotas šiukšles į tą patį sunkvežimį. Tai net neverta rūšiuoti, nes vis tiek sumeta į tą patį…“?

Jūsų aprašoma situacija yra mitas. Savo technikos parke turime trijų sekcijų šiukšliavežes. Jose įrengtos kelios skirtingos sekcijos, į kurias atskirai supilamos mišrios komunalinės atliekos ir surūšiuotos stiklo, metalo ir plastiko bei popieriaus atliekos. Trijų sekcijų šiukšliavežių nauda – optimizuojami atliekų surinkimo kaštai bei į aplinką išmetama mažiau CO₂ dujų nei vienu metu išvežant tik vienos rūšies atliekas.

Gal turite kokį nors prašymą ar palinkėjimą Mažeikiškiams?

Kviečiame mažeikiškius rūšiuoti ir tą daryti teisingai. Svarbiausia taisyklė – į rūšiavimo konteinerius turi būti metamos tik pakuotės ir popierius. Nors čia iki šiol keliauja ir tekstilės gaminiai, batai, pelenai, sauskelnės, žaislai, įvairios dailylentės, tapetai, šventinės girliandos, siūlai, virvės, kibirai su dažais, plytos, medinės plokštės, iš tiesų jų vieta mišrių atliekų konteineriuose arba stambiagabaričių atliekų aikštelėse.

Stiklo pakuotės atliekos taip pat turi būti dedamos į atskirą stiklo atliekų surinkimo konteinerį. Šias atliekas sumetus į popieriaus ir plastiko atliekų konteinerius, jos padaro didelę žalą rūšiavimo procesui. Šie gaminiai nėra pakuotės ir turi būti tvarkomi atskirai, dalis jų konteineriuose užteršia ir tinkamas perdirbti pakuotes.

Kaip ir minėjome, kviečiame rūšiuojant vadovautis ant konteinerių klijuojamais informaciniais lipdukais, kuriuose nurodyta, ką galima ir ką draudžiama mesti.

Linkime rūpintis mūsų visų aplinka ir atliekas rūšiuoti atsakingai!

Linas Černiauskas

Tvarumo vadovas, UAB „Ecoservice“

Taip pat sulaukėme komentaro ir iš Mažeikių apylinkės seniūnijos, kurios darbuotojams tenka gana dažnai valyti gyventojų neteisingai išmestas atliekas. Tai ne tik daro žalą gamtai, bet ir eikvoja mokesčių mokėtojų pinigus. Kalbėta apie metamas žalienas į buitinių atliekų konteinerius, kurie nėra skirti tam, taip pat greitas užpildymas neleidžia gyventojams išmesti leidžiamas šiukšles. Žalienos yra puiki kompostinė medžiaga, kurią sodininkai ar privačių namų gyventojai gali panaudoti savo ateities projektams sode, bet pasirenka jas atsikratyti, o vėliau perka iš svetur atvežtą kompostą (labai neefektyvu). Kita problema buitinė technika, kuri atvežama prie konteinerio, nors galima ją nuvežti į stambiagabaričių atliekų aikštelę arba užsisakyti paslaugą ir techniką nemokamai pašalins tuo užsiimančios įmonės. Seniūnijos darbuotojai pasigenda kai kurių gyventojų sąmoningumo, todėl to ir linki – protingiau rūšiuoti, nes taip ne tik saugoma aplinka, bet ir taupomos lėšos, kurias galima panaudoti kitur: naujų poilsio zonų kūrimui ar jų atnaujinimui.

Iš savo pusės norime pastebėti, kad rūšiuoti nėra labai sudėtinga, bet tam reikia apsisprendimo ir elementarios logikos: įpakavimai dažniausiai į rūšiavimą, o abejonės į mišrias atliekas. Ko reikėtų vengti, tai nemesti keramikos ir veidrodžių į stiklą, nes taip užteršiamas visas likęs stiklas konteineryje. Nemesti į konteinerius baterijų (labai toksiškos), nes jas galima tiesiog palikti prekybos centruose esančiose surinkimo dėžėse.

Projektas „AUGU“:
Finansuoja Mažeikių rajono savivaldybė
Įgyvendina Lauko biuras
Kalba Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras