Lauko biuras, įgyvendindamas projektą „AUGU“, kuris finansuojamas Mažeikių rajono savivaldybės, vykdė miesto ir rajono gyventojų apklausą dėl regione egzistuojančių aplinkosaugos problemų. Viena iš daugiausiai dėmesio sulaukusių temų buvo „Nemokamas pavėžėjimas viešuoju transportu Mažeikių regione“.

Mažeikių ne pelno organizacijai Lauko biuras teko pabendrauti su įvairiais žmonėmis ir įstaigos atstovais, kurie tiesiogiai susijusę su šia pavėžėjimo paslauga. Buvo labai įdomu patiems ne kartą išmėginti keliones viešuoju transportu Mažikių mieste ir rajone, todėl galime pasidalinti savo įspūdžiais iš asmeninės patirties ir kitų žmonių potyrių. Ši tema labai aktuali miesto gyventojams ir tiesiogiai susijusi su aplinkosauga, nes prisideda prie švaresnės aplinkos kūrimo mūsų mieste ir rajone.

PRIEŠISTORĖ

Nuo 2021 rugpjūčio 1 d. Mažeikių miesto ir rajono gyventojai viešuoju transportu miesto ir priemiesčio maršrutais pradėjo važiuoti nemokamai. Tokį sprendimą priėmė Mažeikių rajono savivaldybės taryba 2021 m. birželio 30 d. įvykusiame Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Taip buvo nuspręsta, vadovaujantis įvairiais pavyzdžiais iš užsienio ir Lietuvos, įvertintos galimybės bei galimos naudos. Siekta gerinti žmonių gyvenimo kokybę, mažinti transporto srautus, taršą ir triukšmą bei didinti socialinių ir kitų paslaugų prieinamumą rajone. Ypatingas dėmesys skirtas „žalios“ savivaldybės idėjai, kuri priartintų Mažeikius prie dar didesnio tvarumo regione. Prieš metus Mažeikių autobusų parko atstovai minėjo, kad atsiradus nemokamam vežimui teko kai kur koreguoti autobusų dydžius, nes labai išaugo važiuojančiųjų skaičius, o apskritai žiūrint važiuojančiųjų padvigubėjo, lyginant su mokamu važiavimu iki tol.

DABARTIS

Mūsų žiniomis, šiuo metu Mažeikių r. savivaldybė yra didžiausia savivaldybė Lietuvoje, priėmusi sprendimą nemokamai važiuoti viešuoju transportu. Be Mažeikių šį sprendimą yra priėmusios ir kaimynės Skuodo, Plungės, N. Akmenės, o taip pat Kelmės, Raseinių, Kretingos, Neringos, Pagėgių, Šilalės, Tauragės, Lazdijų, Varėnos, Trakų, Anykščių, Rokiškio ir Zarasų savivaldybės.

Dabar mažeikiškiai ir miesto svečiai gali nemokamai važiuoti Mažeikių autobuso parko viešuoju transportu tiek Mažeikių mieste, tiek Mažeikių rajone. Bilietas vis tiek yra pateikiamas keleiviui, nors ir turi nulinę finansinę išraišką. Tokie bilietai reikalingi esamiems eismo srautams įvertinti ir dėl keleivių saugumo (įrodymas, jog tikrai važiavo šiuo transportu, jei kas nutiktų).

Į Mažeikių regioną atvykstantys ir į Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centrą užsukantys turistai (ypatingai atsiradus traukinių maršrutui Panevėžys-Mažeikiai) akcentuoja, kad ir jie pasinaudoja Mažeikių viešuoju transportu, kuriuo pasiekia lankytinas turistams vietas. Atvykę žmonės maloniai nustemba, kada turizmo specialistai jiems pasako, jog keleiviai gali naudotis miesto ir rajono viešuoju transportu nemokamai.

Pastebima, kad labai aktyvus keleivių važiavimas vykstą į darbą ir iš darbo metu, taip pat ir moksleivių pamokų pabaigos laikotarpiu. Ypatingai vykstančiųjų srautas didelis į Kurmaičių pusę, kur labai išaugo gyvenančių žmonių skaičius.

Gyventojai dažniausiai skundžiasi nepalankiais važiavimo laikais, kas yra visiškai suprantama, nes prie kiekvieno individualiai prisitaikyti gana sudėtinga. Ypatingai atkreiptinas dėmesys gyventojams, kurių yra daug, o srautas neatitinka jų poreikių – kreipkitės į seniūnijų atstovus, kad jie įvertintų jūsų prašymą, nes Mažeikių autobusų parkas palaiko kontaktą ir su jais (ne kartą komunikuota viešais kanalais).

Iš gyventojus vežančių vairuotojų sulaukėme prašymo, jog Mažeikiškiai būtinai paimtų bilietėlį, kad ir nemokamą, bet turintį vertę bei svarbą. Taip pat pastebėta, jog važiuojantieji vadovautųsi bendra kultūra – pagelbėtų vieni kitiems, netriukšmautų, neniokotų mums visiems priklausomo turto (Mažeikių r. savivaldybė yra pagrindinis akcininkas) ir aišku nešiukšlintų, nes kartais keleivių šiukšlės nepapuola į tam skirtas vietas. Palinkėta ir gražių artėjančių švenčių bei viso ko geriausio važiuojantiems.

ATEITIS

Anot Lietuvos keleivių vežimo asociacijos, artimiausiu metu „žalinti“ transportą turės visos keleivių vežimo įmonės, nes, remiantis Vyriausybės sprendimu, nuo 2027 m. visas didmiesčių viešasis, taksi ir pavėžėjimo paslaugas teikiantis transportas privalės naudoti tik energiją iš atsinaujinančių išteklių, o nuo 2029 m. keleiviai nebegalės būti vežami kitokiomis transporto priemonėmis – tik naudojančiomis energiją iš atsinaujinančių išteklių. Prie to prisideda ir Mažeikių autobusų parkas, kuris atlieka viešojo keleivių vežimo paslaugą.

Pasak Mažeikių autobusų parko, nemokamas keleivių vežimas yra su klaustuku ir priklauso tik nuo Mažeikių r. savivaldybės tarybos narių sprendimo. Viešojo konkurso būdu pasirašyta ir dar galiojanti nemokamo vežimo sutartis baigiasi 2024 m. liepos 31 d., todėl klausimas ar bus vežami gyventojai ir toliau yra tiesiogiai orientuotas į dabartinę Mažeikių savivaldybės tarybą.

ĮŽVALGOS

Labai šaunu, kad Mažeikių autobusų parkas investuoja ir į naujas technologijas. Savo kelionių metu ne kartą išmėginome ir google žemėlapį telefone, kurio pagalba galėjome planuoti kelionę viešuoju transportu (įvesti pradinę vietą, galutinę ir pateikia koks transporto numeris kada važiuoja bei kaip iki ten nueiti).

Apskritai žvelgiant, Mažeikių r. savivaldybės tarybos sprendimas buvo labai drąsus ir pagarbos vertas žingsnis, kuris leido Mažeikių krašto žmonėms ir svečiams važiuoti nemokamai (taupyti, švarinti aplinką). Sakome tai, nes tokią strategiją pasirinko gana didelė savivaldybė, kuri turi didesnį srautą nei kitos. Manome, kad tai tikrai priartino Mažeikius prie Europos žaliojo kurso keliamų tikslų ir Mažeikiai tikrai turi didelį potencialą tapti „Tvariu miestu“, tik tam reikia mažiau „politinių impotentų“.

Žvelgiant į ateitį Mažeikių krašto gyventojams rekomenduojame jau dabar kalbėti su jiems atstovaujančiais Mažeikių tarybos nariais dėl būsimo (2024 m.) sprendimo, pratęsti nemokamo pavėžėjimo viešuoju transportu paslaugos.

Ir taip, manome, kad daugiau žmonių renkasi nebūtinai važiavimą su automobilių, o su viešuoju transportu, nes tai ne tik ekonomiškiau, bet ir ekologiškiau.

Projektas „AUGU“:
Finansuoja Mažeikių rajono savivaldybė
Įgyvendina Lauko biuras
Kalba Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras