Lauko biuras, įgyvendindamas projektą „AUGU“, kuris finansuojamas Mažeikių rajono savivaldybės, vykdė miesto ir rajono gyventojų apklausą dėl regione egzistuojančių aplinkosaugos problemų. Viena iš daugiausiai dėmesio sulaukusių temų buvo „Stambiagabaričių atliekų tvarkymas Mažeikiuose“.

Mažeikių ne pelno organizacijai Lauko biuras teko pabendrauti su įvairiais žmonėmis ir įstaigų atstovais, kurie tiesiogiai susiję su šia gyventojams svarbia problema. Busime atviri, su šia problema esame susidūrę mes patys.

PROBLEMA

Norint geriau suprasti problemą svarbu suprasti kas yra stambiagabaritė atlieka, o tai nebenaudojami, nereikalingi didelių gabaritų daiktai: lovos, sofos, durys, spintos, čiužiniai,  langų rėmai … Atliekant apklausą žmonės ne kartą įvardijo ir nenaudojamas padangas, kurios draugia su šaldytuvais, skalbimo mašinomis, baldais ir kitomis panašaus tipo atliekomis atsiduria vidury miško, šalikelėje, svetimame žmonių žemės sklype, prie buitinių atliekų konteinerio ar vandenyje. Ką su tuo daryti? Kas, kaip, kodėl?

KAS TVARKO?

Tariame didelį ačiū tiems, kas sofą, spintą ar kokią kitą stabiagabaritę atlieką nuveža iki jai skirtos aikštelės arba nusamdo tuo užsiimančią įmonę (perkant prekes visada turime pagalvoti kaip jas utilizuosime). Yra daug įmonių, kurios nenaudojamą elektrotechniką irgi išveš NEMOKAMAI, tik reikia užsiregistruoti ir sulaukti kada atvyks ir paims nereikalingus prietaisus Pvz. NUORODA 

Mūsų kalbinti Mažeikių miesto bei apylinkės seniūnijų atstovai tikino, kad ir jie susiduria su netinkamai paliktomis gyventojų stambiagabaritėmis atliekomis. Dalis atliekų atvežama tiesiog jų akyse, kada daroma talka prie konteinerių. Tada tenka paprotinti žmones to nedaryti, nes tam yra skirta speciali aikštelė, kuri nemokamai visą tai priima. Yra ir kita dalis gyventojų, kuri nesibodi pvz. sumesti padangas į Juodpelkio parke esantį tvenkinį, iš kurio seniūnijos darbuotojams pavasarį tenka žvejoti senas padangas. Verta prisiminti, kad pačiam išimti šiukšlę kainuoja mažiau nei samdyti žmogų, kad tai padarytų. Mažiau lėšų šiukšlių tvarkymui – daugiau vaikų žaidimų aikštelėms, suoliukams, šaligatviams ir visam kitam.

Gražios iniciatyvos ypatingai vyksta pavasarį, kada daugėja įvairių švarinimo akcijų. Jų metu gyventojai ir įvairios įstaigos, įmonės bei organizacijos sužvejoja nematytų atliekų. Teko ne kartą rinkti automobilio salono dalis viduryje miško arba traukti padangas iš upelio, upės ar ežero. Norėtųsi, kad tokių akcijų būtų ir rudens metu, nes šiukšlių atsiranda daug po vasaros – joms juk nereikia peržiemoti.

Kiekvienam Mažeikių krašto gyventojui reikėtų žinoti, kad yra tokia vieta kaip atliekų surinkimo aikštelė, kuri priima nemokamai iš gyventojų įvairias atliekas. Plačiau kaip, kas, kiek ir pan. galite rasti su NUORODA
Informacija apie padangų pridavimą su NUORODA

Ateičiai iš Mažeikių rajono savivaldybės pusės rengiamas naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo ir rūšiavimo aikštelės bei panaudotų daiktų pakartotinio panaudojimo centro atsiradimas. Jis Mažeikiuose turėtų iškilti Algirdo g. 57A, teritorijoje šalia viaduko ir dabar esančios kiek mažesnės aikštelės. Ten būtų maksimaliai pritaikomi žiedinio atliekų tvarkymo procesai: mainų punktas (gyventojai mainosi nenaudojamais daiktais), edukacijų erdvė (perdirbimo procesai), įrankių nuoma, daiktų remonto dirbtuvės, atliekų pristatymas. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei 100 stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelių. Iki 2027 m. savivaldybės turi šių aikštelių kiekį išplėsti taip, jog kaimo vietovėse būtų įrengta po vieną aikštelę ne didesniu nei 15 km atstumu nuo gyvenamųjų teritorijų, o miestuose turės būti viena 10 km atstumu tarp tokių aikštelių arba didelė ir aprūpinanti bent 40 000 gyventojų.

ĮŽVALGOS

Šioje istorijoje apie stambiagabarites atliekas norime padėti kelis akcentus:

  • Turi stambių atliekų? Pasitikrink ką ir kada gali nemokamai pristatyti į aikštelę (Algirdo g. 40C, Mažeikiai/ numeris: 8 448 547 14, 8 685 127 06).
  • Spaudžiame dešinę tam, kas paskyrė dar vieną darbuotoją į aikštelę, nes procesai juda greičiau, tačiau iki aptarnavimo kokybės dar reikia tobulėjimo (žmonių atsiliepimai).
  • Neturi transporto? Kooperuokis su kaimynu, pasiūlyk savo pagalbą ir išvežkite daugiau.
  • Turi nenaudojamą elektrotechniką? Yra eilė įmonių, kurios nemokamai atvyks ir ją iš tavęs paims (info rasi mūsų straipsnyje).
  • Turi susikaupusių padangų? Jos neišnyksta įmestos į vandeny ar miške, jomis gali irgi atsikratyti aikštelėje ir kitur (info straipsnyje).
  • Kuo daugiau šiukšlių neranda savo tinkamos vietos, tuo daugiau teršiama gamta ir eikvojami mokesčių mokėtojų pinigai, o už tai būtų galima padaryti tiek daug gražių veiklų …
  • AČIŪ ŠVARINANTIEMS APLINKĄ!

Projektas „AUGU“:
Finansuoja Mažeikių rajono savivaldybė
Įgyvendina Lauko biuras
Kalba Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras